Aditi: Różnice pomiędzy wersjami

Z Himalaya-Wiki
Nie podano opisu zmian
Nie podano opisu zmian
 
(Nie pokazano 6 wersji utworzonych przez 3 użytkowników)
Linia 1: Linia 1:
'''Aditi''' [sansk. aditi] - w mitologii wedyjskiej nieograniczona, bezkresna przestrzeń, nieskończoność, nieskończona świadomość; Aditi to też wedyjska bogini - matka bóstw słońca. Aditi jest również uosobieniem wolności i transcendencji. W [[Jadźurweda|Jadźurwedzie]] Aditi przywoływana jest jako podpierająca ziemię i niebo oraz jako małżonka [[Wisznu]]. Aditi miała ośmiu synów, z których jednego, bóstwo słoneczne [[Martanda|Martandę]], odrzuciła. W późniejszej mitologii nazywana jest matką Wisznu, która urodziła dwunastu synów [[Aditi|Aditjów]].  
'''Aditi''' [sansk. aditi] - żeńska moc, [[śakti]], [[Ryta|Rta]]; w mitologii wedyjskiej nieograniczona, bezkresna przestrzeń, nieskończoność, nieskończona świadomość; '''Aditi''' to też wedyjska bogini, '''Pramacierz''' - matka bóstw słońca [[Dewa|Dewów]] oraz rodzicielka ludzi i wszystkich istot. Aditi jest również uosobieniem wolności i transcendencji, która uwalnia śmiertelników od więzów śmierci, biedy, chorób, głodu; przebaczająca i uwalniająca od błędów, grzechów i cierpienia. Aditi udziela błogosławieństw, opieki i schronienia i taką rolę mają też jej słoneczni synowie.


'''Aditjowie''' [sanskr. āditya], mit. ind. bóstwa wedyjskie; strażnicy ryty (ładu kosmicznego), zwłaszcza jej aspektu społecznego i etycznego; synowie bogini Aditi; początkowo było ich sześciu a, później dwunastu, oznaczając dwanaście miesięcy w roku:
W [[Jadźurweda|Jadźurwedzie]] Aditi przywoływana jest jako podpierająca ziemię i niebo oraz jako małżonka [[Wisznu]]. Aditi miała sześciu, siedmiu, ośmiu i dwunastu synów, z których jednego, bóstwo słoneczne [[Martanda|Martandę]], odrzuciła. W późniejszej mitologii nazywana jest matką Wisznu, która urodziła dwunastu synów [[Aditi|Adityów]].


*[[Mitra]],
'''Adityowie''' [sanskr. āditya], mit. ind. bóstwa wedyjskie; strażnicy ryty (ładu kosmicznego), zwłaszcza jej aspektu społecznego i etycznego; synowie bogini Aditi; początkowo było ich sześciu a, później dwunastu, oznaczając dwanaście miesięcy w roku:
*[[Arjaman]],
 
*[[Bhaga]],
*[[Mitra]]
*[[Waruna]],
*[[Aryaman]]
*[[Daksza]],
*[[Bhaga]]
*[[Anśa]],
*[[Waruna]]
*[[Surya]],
*[[Daksza]]
*[[Martanda]],
*[[Anśa]]
*[[Dhătar]],
*[[Surja|Surya]]
*[[Indra]],
*[[Martanda]]
*[[Wiwaśwant]],
*[[Dhătar]]  
*[[Sawitar]],
*[[Indra]]
*[[Wiwaśwant]]
*[[Sawitar]]
   
   


[[Category:Hasło]]
 
== Linki zewnętrzne ==
 
 
[http://laya-yoga-om.blogspot.com/ Sekretne nauki wtajemniczonych mistrzów jogi i tantry z Himalajów]
 
[http://elmoryah.blogspot.com/ Portal o nauce i życiu wielkich mistrzów duchowych jogi i tantry]
 
[http://radza-joga.blogspot.com/ Polski portal z naukami Królewskiej Radża Jogi]
 
[http://ezoteryka-magia-okultyzm.blogspot.com/p/radza-joga.html Portal z naukami ezoterycznymi i wiedzą tajemną Wschodu]
 
[http://warsztaty-kursy.blogspot.com/ Portal warsztatów, kursów i obozów medytacji, jogi, tantry, uzdrawiania i rozwoju duchowego]
 
[[Category:Bóstwa]]
[[Category:Laja Joga]]

Aktualna wersja na dzień 01:36, 9 sty 2017

Aditi [sansk. aditi] - żeńska moc, śakti, Rta; w mitologii wedyjskiej nieograniczona, bezkresna przestrzeń, nieskończoność, nieskończona świadomość; Aditi to też wedyjska bogini, Pramacierz - matka bóstw słońca Dewów oraz rodzicielka ludzi i wszystkich istot. Aditi jest również uosobieniem wolności i transcendencji, która uwalnia śmiertelników od więzów śmierci, biedy, chorób, głodu; przebaczająca i uwalniająca od błędów, grzechów i cierpienia. Aditi udziela błogosławieństw, opieki i schronienia i taką rolę mają też jej słoneczni synowie.

W Jadźurwedzie Aditi przywoływana jest jako podpierająca ziemię i niebo oraz jako małżonka Wisznu. Aditi miała sześciu, siedmiu, ośmiu i dwunastu synów, z których jednego, bóstwo słoneczne Martandę, odrzuciła. W późniejszej mitologii nazywana jest matką Wisznu, która urodziła dwunastu synów Adityów.

Adityowie [sanskr. āditya], mit. ind. bóstwa wedyjskie; strażnicy ryty (ładu kosmicznego), zwłaszcza jej aspektu społecznego i etycznego; synowie bogini Aditi; początkowo było ich sześciu a, później dwunastu, oznaczając dwanaście miesięcy w roku:


Linki zewnętrzne

Sekretne nauki wtajemniczonych mistrzów jogi i tantry z Himalajów

Portal o nauce i życiu wielkich mistrzów duchowych jogi i tantry

Polski portal z naukami Królewskiej Radża Jogi

Portal z naukami ezoterycznymi i wiedzą tajemną Wschodu

Portal warsztatów, kursów i obozów medytacji, jogi, tantry, uzdrawiania i rozwoju duchowego