Nijoga
Nijoga (Sanskryt: नियोग) to starożytny zwyczaj w hinduskiej tradycji w którym kobieta (której mąż jest albo niezdolny do poczęcia dziecka, albo zmarł bezdzietnie) prosi i wyznacza osobę, które pomoże jej w poczęciu dziecka. Zgodnie z tą hinduską tradycją mężczyzna, który zostanie do tego wyznaczony musi być osobą godną czci. Istniało wiele zastrzeżeń związanych z tym procesem, a mianowicie:
- Kobieta zgadza się na to tylko po to, aby w sposób prawy zajść ciążę, nie dla przyjemności.
- Dziecko urodzone w ten sposób zostaje uznane za dziecką męża i żony, nie zaś wyznaczonego mężczyzny.
- Wyznaczony mężczyzna nie może szukać rodzicielskiego związku lub przywiązywać się do dziecka w przyszłości.
- Aby uniknąć nadużyć, mężczyzna mógł w swym życiu zostać wyznaczony do tego procesu tylko trzy razy.
- Ten akt będzie postrzegany jako dharmiczny i podczas jego wykonywania, mężczyzna i kobieta będą mieć tylko Dharmę w swych umysłach, nie zaś namiętność lub lubieżność. Mężczyzna uczyni to jako pomoc kobiecie w imię Boga, podczas gdy kobieta zaakceptuje to tylko po to, aby urodzić dziecko sobie i swemu mężowi.
W nijodze ciała były smarowane ghi (tak żeby pożądanie nie mogło zakorzenić się w umysłach uczestników ale by mógło nastąpić poczęcie dziecka).
W Mahabharacie
Epos Mahabharata opisuje jeden przykład nijogi. Królowa Satjawati zmusza swego syna oraz mędrca Wjasę do wykonania nijogi z wdowami swego syna Wićitrawirja. Wdowy Ambika i Ambalika oraaz jedna z ich służących rodzą odpowiednio Dhritarasztra, Pandu i Vidura.[1]
Nijoga w Manusmṛti
W Manusmṛti, nijoga jest opisana w IX.59-63, ale praktyka ta jest także zakazana w IX.64-68. Tekst ten (IX.167) opisuje dziecko urodzone przez nijogę jako kszetraja dziecko męża-żony.[2]
Wpływ na kulturę i sztukę
Nijoga jest głównym motywem filmu Anahat wyreżyserowanego przez Amola Palekara. Został on wystawiony na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Indiach w 2003 roku.
Kolejnym filmem w którym nijoga jest głównym motywem jest Eklavya: Królewska Straż. Główny bohater grany przez Amitabha Bachchana jest rozdarty pomiędzy swym obowiązkiem, a emocjami do swych dzieci poczętych przez praktykę nijogi.
MMotyw jest także ukazany w filmie Oonch Neech Beech z 1989 roku, gdzie postać grana przez Kulbhushana Kharbanda, sanjasin dostaje polecenie od swego nauczyciela by wykonać nijogę.
Przypisy
- ↑ Candrabalī Tripāṭhī, The Evolution of Ideals of Womenhood in Indian Society, https://books.google.com/books?id=lptUQEU1GWcC&pg=PA140, Gyan Books, 1 Stycznia 2005, isbn=978-81-7835-425-5, str. 140
- ↑ George Bühler, The Laws of Manu, Sacred Books of the East 1886, księga 25, rozdział IX, http://www.sacred-texts.com/hin/manu/manu09.htm