Diti

Z Himalaya-Wiki
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Diti (Sanskryt: दिति) jest boginią ziemi i matką Marutów z Rudrą. Chciała mieć syna, który będzie potężniejszy od Indry (który zabił jej poprzednie dzieci) dlatego praktykowała magię i utrzymywała ciążę przez rok. Indra użył piorunu którym rozdzielił płód na wiele kawałków, z których powstali Marutowie. Jest ona także siostrą Aditi i córką Pradźapati Dakszy, syna Brahmy i ojca stworzenia. Jej matką była Wīrni. Jest ona jedną z trzynastu żon mędrca Kaśjapy. Miała ona wiele demonicznych dzieci. Jej najsławniejszymi demonicznymi synami byli uprzedni odźwierni Wisznu - Dźaja i Widźaja, którzy przestali podążać drogą dharmy. Odrodzili się oni jako Hiranjaksza, który został zabity przez awatarę Wisznu - Warahę oraz Hiranjakaśipu który został zabity przez inną awatarę Wisznu - człowieka-lwa - Narasimhę. Miała ona także córkę Holikę, która została spalona przez Prahladę. Diti jest zazwyczaj złośliwa i okrutna dla Kaśjapy i Aditi. Ma obsesję na punkcie wzmacniania mocy demonów. Nienawidzi także dzieci Aditi - Aditjów, którzy są bogami.

Narodziny dzieci Diti

Widząc że Aditi i inne żony Kaśjapy są pobłogosławione dziećaccedmi, Diti także pragnęła mieć syna. Poprosiła więc Kaśjapę o towarzystwo. Choć Kaśjapa zgodził się na jej prośbę, poprosił ją, aby zaczekała godzinę, gdyż był to czas, gdy przechodził Śiwa i jego świta duchów, co było uznawane za niekorzystny i niewłaściwy czas. Jednak Diti, ogarnięta pasją miłości i pożądania nie mogła czekać i zrzuciła ubranie z Kaśjapy, co było oznaką bezwstydności. Ponieważ umysł Diti był nieczysty, przesiąknięty pożądaniem, urodziła dwóch niegodziwych synów, którzy gwałcili wszystkie zasady etyczne (Dharma) i podążali drogą Adharmy. Gdy Diti poczuła żal, Kaśjapa pocieszył ją, że zostaną oni zniszczeni przez Wisznu i przez ten kontakt z Panem zostaną na końcu pobłogosławieni. Także jeden z jej wnuków z pierwszego syna, Prahlada, był najszlachetniejszym człowiekiem. W ten sposób Dźaja i Widźaja narodzili się na ziemi jako synowie Diti jako Hiranjakaśipu i Hiranjaksza. W rozdziale 67 Adi Parwy w Mahabharacie jest mowa o tym, że król Śiśupala, potężny władca królestwa Ćedi był także inkarnacją syna Diti - Hiranjakaśipu.

Oprócz wielkiego asura Hiranjakaśipu spośród innych dzieci Diti wymienionych w Adi Parwie można wymienić:

  1. Śiwi - wielki asura znany wśród synów Diti, został na ziemi sławnym monarchą Drumą;
  2. Aśwa - wielki asura, syn Diti został na ziemi królem Aśoka o wielkiej energii i niepokonany w bitwie;
  3. Aśwapati - młodszy brat Aśwy i inny z synów Diti, urodził się jako Hardikja, król Malla;
  4. Sarabha - wielki asura i syn Diti, urodził się na ziemi jako królewski mędrzec Paurawa;
  5. Daitja Ćandra - najprzystojniejszy ze wszystkich synów Diti i czarujący jak sam pan gwiazd, był znany na ziemi jako Ćandra Warmana Kamwodźas, Król Kamwodźa (Kambodży).