Garuda

Z Himalaya-Wiki

Garuda - w sanskrycie: garuḍa गरुड, to jedno z bóstw w hinduizmie i buddyzmie tybetańskim; wierzchowiec (vahanam) boga Wisznu. Przedstawiany jest jako złoty lub czerwony orzeł o ciele człowieka. Według legendy jest tak olbrzymi, że swoją sylwetką może zasłonić słońce. Święty Ptak Garuda jest malezyjską odmianą feniksa; w Japonii bóstwo to nosi nazwę Karura. Ten mityczny ptak widnieje w godłach Tajlandii i Indonezji, ponadto narodowe linie lotnicze w Indonezji to Garuda Indonesia. Godłem Polski także jest magiczny Wielki Orzeł co może wskazywać na dawną spuściznę i pokrewieństwo narodu z kulturą wedyjską, indoaryjską. Skrzydlate aniołki w kulturze Zachodu pochodzą od idei Garuda i uskrzydlonych niebian pierzastej rasy.

Ezoteryczna joga poleca praktykować medytacje z Ptakiem Garuda, Wielkim Orłem w drugim lotosie, w swadhiszthana. W wedyjskiej astronomii Garuda oznacza gwiazdozbiór Orła w jego tradycyjnych granicach. W przyrodzie za symbol mitycznego człeko-ptaka uchodzi orzeł Brahminy Kite czyli Haliastur indus - czerwono-skrzydły orzeł morski z południowej Azji. Bóstwo Garuda zostało zasymilowane przez tybetańskie Bon oraz przez buddyzm.

Dla duchowej praktyki Ptak Garuda wyobrażany jest z czerwonymi skrzydłami i złotymi piórami na reszcie ciała, jego twarz świeci w barwie pełni księżyca, a szpony na błękitno. Na głowie królewskiego ptaka Garuda znajduje się korona, symbol władzy nad pierzastą rasą ptaków. Garuda jest bowiem mitycznym królem, władcą ptaków, uniwersalną duszą ptaków. Wielbienie króla ptaków, Garuda Dewa pomaga usuwać z ciała wszelkie toksyny i trucizny, pomaga wybrać mniej toksyczną dietę. Kiedy Garuda leci i macha skrzydłami, jego skrzydła wydają dźwięki charakterystyczne dla recytacji Wedy.

W czasie wielkiej mitycznej bitwy Bogini Durga Kali z demonem (asurem) Śumbha, Bóg Wisznu, za którym podążały Dzik (Varaha) i Człowiek-Lew (Sinha) - jego wcielenia, leciał na ptaku - Garuda podobnym do wielkiego orła lub feniksa.

Airawata - biały słoń Boga Indra- urodził się gdy Brahma śpiewał święte hymny nad połówkami skorupki jajka, z którego wykluł się Święty Ptak Garuda, a za nim narodziło się siedem słoni płci męskiej i osiem płci żeńskiej.

Magiczne Klejnoty Ćintamani pochodzą z serca wielkiego króla ptaków, Garuda Dewa.

Księgi Garuda Purana należy do kanonu 18-tu wielkich Puran, Mahapuran.

Święty Ptak Garuda i Aruṇa są synami Kaśjapy z małżeństwa z Vinatą.

Garuda spłodził sześciu synów, którzy stali się protoplastami ptasich ras czy ptasich linii ewolucji na ziemi. Garudowe rasy są pod wielką ochroną Boga Wisznu-Śiwa.

W indyjskich i tybetańskich sztukach walki Garuda jest symbolem siły wojownika, szybkości oraz zręczności, a styl orła należy do najskuteczniejszych, tajemnych stylów nauczania kalaripayat. Garuda w walce pokonuje podziemne węże (smoków, wężowników) czyli wojowników nagów, mieszkańców podziemnego świata Patali (Piekieł i Czyśćca).


Mantramy:

  • Om Garuḍāya Namah! - Imieniu Garuda składamy hołd, cześć i wdzięczność!
  • Om Garuḍadevāya Namah! - Świetlistemu, boskiemu imieniu Garuda składamy hołd, cześć i wdzięczność!


Linki zewnętrzne

Sekretne nauki wtajemniczonych mistrzów jogi i tantry z Himalajów

Portal o nauce i życiu wielkich mistrzów duchowych jogi i tantry

Polski portal z naukami Królewskiej Radża Jogi

Portal z naukami ezoterycznymi i wiedzą tajemną Wschodu

Portal warsztatów, kursów i obozów medytacji, jogi, tantry, uzdrawiania i rozwoju duchowego