Bharadwadźa

Z Himalaya-Wiki
(Przekierowano z Bharadvaja)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Bharadwadźa (sanskryt: भरद्वाज / भारद्वाज, ang. Bharadvaja) był jednym z największych hinduskich mędrców (Maharyszich), potomków ryszi Angirasa, którego dokonania są opisane w Puranach. Ryszi Bharadwadźa był ojcem Dronaćarji i dziadkiem Aśwatthamy. Maharyszi Bharadwadźa, mędrzec czasów wedyjskich jest znany ze swego pragnienia mądrości. Osiągnął on niezwykłą wiedzę naukową i moc medytacji. Jest on jednym z Saptaryszich obecnej Manwantary, oprócz Atri, Waśiszthy, Wiśwamitry, Gautamy, Dźamadagni i Kaśjapy.

Bharadwadźa w Ramajanie

W Ramajanie Śri Rama wspólnie z Sitą i Lakszmanem zgodnie ze słowami swego ojca. Wspólnie z Ramą przebywali przez wiele regionów leśnych, począwszy od przekroczenia rzeki Jamuny z pomocą Gugi, myśliwego. Podróżując Rama odwiedził wiele aśramów ryszich. Poznał wielu ryszich i mędrców włączająć w to Agathjara, Gauthama i Bharadwadźę. Śri Rama wraz z towarzyszami odpoczywał w aśramie Bharadwadźi i zaakceptował jego dary, gdyż wielki mędrzec wiedział, że Śri Rama jest inkarnacją Pana Wisznu, Sita jest boginią Lakszmi, a Lakszmana jest nikim innym niż Śeszą.

Gothra

Ludzie należący do bharadwadźa gothra uważają Bharadwadźę za swego przodka. Bharadwadźa, który jest wielkim synem Pana Brahmy jest u korzenia tego klanu.