Nawagraha

Z Himalaya-Wiki

Nawagraha, Navagraha w dewanagari ग्रह , dosł. Dziewięciu porywaczy - określenie planet w hinduizmie i wedyjskim systemie astrologicznym, dźjotisz. W tym systemie używane są następujące planety: Surja (Słońce), Ćandra (Księżyc, także Soma, Indu), Mangala (Mars), Budha (Merkury), Bryhaspati (Jowisz), Śukra (Wenus), Śani (Saturn), Rahu (Węzeł księżycowy), Ketu (Węzeł księżycowy).

W wielu częściach Indiach spotkamy świątynie, w których do dzisiaj utrzymał się kult Nawagraha - dziewięciu bóstw planet. Między innymi blisko miasta Kumbakonam, w Tamil Nadu; inna świątynia jest w Guwahati w stanie Assam. Część świątyń śiwaickich ma wydzielone ołtarzyki dla bóstw planetarnych.

W kulturze wedyjskiej każdej planecie, księżycowi i gwiazdom przypisuje się posiadanie boskiej Duszy, Jaźni uważając, że są to byty duchowe mające materialne ciała. Stąd zwyczaj personifikowania planet, księżyca i słońca oraz ważniejszych gwiazd. Skutkiem takiego pojmowania przyrody i kosmosu jest pogląd iż cała planeta jest żyjącą istotą, duszą, a wszystkie formy życia są ze sobą powiązane jako żyjące w świadomości logosu planety, duszy czy ducha planety. Następstwem oczywiście jest bogata mistyka i mitologia istot planetarnych i kosmicznych.

W ezoteryce tantrycznej, w tak zwanej jodze planet, także w astrologii wedyjskiej wykonuje się pewne formuły modlitewne, mantry z użyciem różańca, mali dla przezwyciężenia niekorzystnych wpływów ducha czy bóstwa księżycowego na los człowieka. Z uwagi na wielki wpływ księżyca na ziemię i żyjące stworzenia są to często wykonywane mantramy i bardzo polecane przez astrologów wedyjskich i mistrzów tantry.

Graha - planety jako władcy znaków Zodiaku

Sygnifikatory graha - planet

  • Surja - Ojciec
  • Ćandra - Matka
  • Mangala - Matka, Młodszy brat;
  • Budha - Wujek
  • Bryhaspati - Dziadek, Dzieci, Syn, Mąż (diagram żony);
  • Śukra - Ojciec, Żona (diagram męża), Siostra, Córka;
  • Śani - Starszy brat, Inni starsi bracia;