Sahadeva

Z Himalaya-Wiki
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Sahadeva

Sahadeva (sanskryt: सहदेव) - był najmłodszym z pięciu braci Pandava w hinduskiej epopei Mahabharata. Miał brata bliźniaka Nakula, matką ich była Madri, druga żona króla Pandu, która zawezwała bóstwo Ashwini Kumaras do narodzin synów. Pozostali bracia to Ardźuna, Bhima i Judisztira zrodzeni z matki Kunti - pierwszej żony króla Pandu. Sahadeva miał dwie żony Draupadi i Vijaya. Draupadi była wspólną żoną Pandavasa. Vijaya była ukochaną żoną Sahadevy.

Etymologia nazwy

Słowo "Sahadeva" pochodzi od dwóch sanskryckich słów saha (सह) i deva (देव). Saha znaczy "z" i "deva" to hinduskie określenie używane na określenie bóstwa. Zatem dosłownie Sahadeva oznacza "u Bogów". Innym znaczeniem jest "tysiąc Bogów". Sahadeva i jego brat Nakula, obaj nazywani są Ashvineya (आश्विनेय), ponieważ urodzili się w Ashvins.

Narodziny i dzieciństwo

Z powodu niezdolności Pandu do rodzenia dzieci (klątwa Rishi Kindamy) Madri musiała użyć dobrodziejstwa przekazanego przez mędrca Durvasę, aby urodzić, który zawezwał Ashwini Kumaras, aby spłodzić Nakulę i Sahadevę.

Później Pandu zmarł z powodu klątwy Kindamy, gdy próbował odbyć stosunek z żoną. Uważa się również, że Sahadeva był inkarnacją Shukry, guru asurów.

Sahadeva i jego bracia udali się do Hastinapury, gdzie Drona i Kripa poinstruowali ich o broni. Opanował swoje umiejętności w szermierce i walce toporem. Nabył także Nitishastrę od Brihaspati, Guru Devów.

Małżeństwo

Później Kunti i pięciu Pandavów przeprowadzili się do Hastinapury. Podstawowa umiejętność Sahadevy polegała na władaniu mieczem. Mówi się, że Sahadeva jest łagodny, wstydliwy, cierpliwy i cnotliwy.

Wszyscy pięciu braci Pandava pobrali się jednocześnie z Draupadi i każdy miał przy niej syna. Syn Sahadevy z Draupadi był Śrutasen i jedyna córka Sumitra z Draupadi. Sahadeva miał także inną żonę Vijaya, którą poślubił. Synem Sahadevy z Vijaya był Suhotra. Vijaya wybrała Sahadevę w swarmavara, stąd małżeństwo. Vijaya była kuzynką Sahadevy, późniejszą kochanką i oboje pobrali się w swarmavar. Dlatego Vijaya była ukochaną żoną Sahadevy.

Królestwo Sahadeva

Sahadeva został królem królestwa Madry Południowej, a Nakula królem Madry Północnej po Shalya.

Podbój dla Rajasuya

Wyprawa wojskowa Sahadevy do południowych królestw, zgodnie z epicką Mahabharatą.

Sahadeva został wysłany na południe przez najstarszego Pandava Judhishthirę, aby podporządkować królestwa w ofierze Rajasuya, po koronacji na Cesarza Indraprastha. Został specjalnie wybrany na południe ze względu na swoją wiedzę na temat miecza, a także dlatego, że Bhishma uważał, że Południowcy są ogólnie biegli w walce na miecze.

Mahabharata wspomina o kilku królestwach na południu Indraprastha, które zostały podbite przez Sahadevę. Niektóre z nich to:

 • Surasenas
 • Dynastia Pandy
 • Matsya, król Dantavakra, królowie Sukumara, Sumitra, inni Matsya i Patacharas.
 • Królowie Lanki, którzy twierdzili, że są potomkami Wibhiszany, króla Lanki i brata Rawany. Zaoferował mu różne rodzaje klejnotów i klejnotów, drzewo sandałowe, ozdoby niebieskie, kosztowne ubrania i cenne perły.
 • W Kiszkindha małpi królowie Mainda i Dwivida zostali pokonani w 7-dniowej wojnie.
 • Miasto Mahishmati, rządzone przez króla Nilę. Ponieważ królestwo miało błogosławieństwa Agni, ogromny ogień przeszkodził armii, gdy Sahadeva próbował najechać; później modlitwa do Agniego umożliwiła Sahadevie dokończenie podboju.
 • Król Rukmi z Vidarbha i terytoriów Bhojakata
 • Nishadas, wzgórze Gosringa i król Sreenimath.
 • Navarashtra, pod panowaniem króla Kunti-Bhoja
 • Król Jamvaka, nad brzegiem rzeki Charmanwati.
 • Terytoria leżące nad brzegiem Venwy.
 • Królestwa leżące nad brzegiem Narmady.
 • Avanti, królowie zwani Vinda i Anuvinda, miasto Bhojakata
 • Król Kosali
 • Król Tripury
 • Król Saurashtra
 • Królestwo Surparaka, Talakatas i Dandakas
 • Plemię Mlechchha mieszkające na wybrzeżu morskim, Nishadas, kanibale, Karnapravarnas i Kalamukhas (skrzyżowanie ludzi z Rakszasami) i cały obszar gór Cole.
 • Surabhipatna i wyspa zwana wyspą miedzi oraz góra o nazwie Ramaka.
 • Miasto Timingila i dzikie plemię o imieniu Kerakas, którzy byli ludźmi o jednej nodze.
 • Miasto Sanjayanti, kraje Pashandas, Karahatakas, Paundrayas, Dravidas, Udrakeralas, Andhras, Talavanas, Kalingas i Ushtrakarnikas, Sekas i Yavanas
 • Królestwo Paurava

Wygnanie

Przegrana Yudhishthiry w grze w kości oznaczała, że wszyscy Pandavowie musieli żyć na wygnaniu przez 13 lat. Będąc na wygnaniu, Jatasura, przebrany za bramina, porwał Nakulę wraz z Draupadi, Sahadevą i Yudhishthirą; Bhima ostatecznie ich uratował.

W 13 roku Sahadeva przebrał się za Vaisya i przyjął imię Tantripal (w swoim imieniu Pandavas nazywał go Jayadbala) w Królestwie Virata. Pracował jako pasterz, który nadzorował utrzymanie wszystkich krów w królestwie Viraty.

Rola w wojnie Kurukszetry

Sahadeva był bardzo dobry w astrologii. Kilka tygodni przed wojną książę Durjodhana, za radą Shakuni, zwrócił się do Sahadevy, aby znaleźć właściwy czas (muhurat) na rozpoczęcie wojny Mahabharata, aby Kauravowie odnieśli zwycięstwo. Durjodhana zaoferował, że oszczędzi Sahadevie i jego brata bliźniaka po wojnie i uczyni ich królami w zamian. Sahadeva odrzucił tę propozycję, ale ujawnił datę Kaurawom, mimo że wiedział, że Kauravas byli ich wrogami, ponieważ Sahadeva był znany ze swojej uczciwości w swoim zawodzie. Następnie Kryszna zaplanował zaćmienie znacznie przed rozpoczęciem wojny. W międzyczasie zarówno Słońce, jak i Księżyc zostały zszokowane myślą Kryszny i pojawiły się przed nim, stwierdzając, że spowoduje to ogromną nierównowagę w całym Wszechświecie. Następnie Kryszna oświadczył, że skoro Ziemia, Księżyc i Słońce są razem w jednym miejscu, samo w sobie było to zaćmienie.

Sahadeva chciał, aby Virata był generałem armii Pandava, ale Yudhishthira i Arjuna wybrali Dhristadyumnę.Jego koncha nazywała się Manipushpaka.

Jako wojownik Sahadeva zabił wybitnych bohaterów wojennych po stronie wroga. Flaga rydwanu Sahadevy nosiła wizerunek srebrnego łabędzia. Pokonał 40 braci Durjodhany, walcząc jednocześnie z nimi. Podczas przegranej w czasie hazardu złożył przysięgę zabicia Shakuni. I dokonał tego 18 dnia bitwy. Wśród innych wybitnych bohaterów wojennych zabitych przez Sahadevę byli: syn Shakuniego 18 dnia, a także syn Shalii tego samego dnia i Trigata Prince Niramitra 14 dnia.

Po wojnie

Po wojnie Yudhishthira wyznaczył Sahadevę na króla królestwa Matsya.

Śmierć

Wraz z nadejściem Kali Jugi i odejściem Kryszny, Pandawowie przeszli na emeryturę. Porzucając wszystkie swoje rzeczy i więzy, Pandavowie w towarzystwie psa udali się w ostatnią podróż pielgrzymkową w Himalaje.

Z wyjątkiem Yudhishthiry, wszyscy Pandavowie osłabli i umarli, zanim dotarli do nieba. Sahadeva był drugim, który upadł po Draupadi. Kiedy Bhima pyta Yudhishthirę, dlaczego Sahadeva nie ma takiego samego prawa, podany powód to jego duma z jego mądrości.

Wyjątkowe umiejętności

 • Mądrość: Miał największą wiedzę wśród swoich braci; z przeszłości, teraźniejszości i przyszłości. W rzeczywistości Yudhisthir określa go jako inteligentnego, jak Bryhaspati - boski nauczyciel bogów. Był także mistrzem medycyny, ekwipunku, weterynarii bydła, polityki i nauk humanistycznych. Był prywatnym doradcą króla Yudhishthiry.
 • Astrologia: Mówi się, że był wielkim astrologiem, podobnie jak jego brat Nakula, a nawet wcześniej wiedział o wszystkim, łącznie z bitwą Mahabharata. Ale został przeklęty, że jeśli ujawni komuś wydarzenia, jego głowa rozpadnie się na kawałki.
 • Szermierka: Sahadeva był mistrzem szermierza, podobnie jak jego brat Nakula.


Zobacz Wojna Kurukszetra


Link zewnętrzny

Portal i artykularnia Layah czyli strona poświęcona jodze, tantrze, medytacji i sprawom rozwoju wewnętrznego